"چشمها را باید شست،جور دیگر نگریست"تابصیر بود.

موضوعات
لینک دوستان
آخرین مطالب
برچسب ها
دیگر موارد
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :


وزارت خارجه متن توافقنامه را اشتباه ترجمه کرده است (عمداً یا سهواً!)/ تیم مذاکره کننده عجله کرد
نویسنده : دیده بان
پنجشنبه 10 بهمن 1392
حق غنی سازی مشروط شده و معلوم نیست به ما بدهند یا نه و در صورت لغو تحریم ها فقط تحریم های مربوط به هسته ای لغو می شود و تحریم های نفتی و بانکی همچنان پابرجاست.

یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: وزارت خارجه متن توافقنامه ژنو را اشتباه ترجمه کرده است؛ یعنی ما حق غنی سازی را مشروط کرده ایم به موافقت طرف مقابل.

فواد ایزدی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌المللی در گفت‌وگو با دانا با اشاره به نقاط مثبت و منفی موافقت نامه ژنو اظهار داشت: توافقنامه ای که امضا شد دو مشکل اصلی دارد.

یک مشکل در صفحه آخر (صفحه ۴) پاراگراف چهارم عناصر گام نهایی است که در آن آمده این توافق نامه باید متضمن یک برنامه غنی سازی باشد که توسط طرفین تعریف شود ، یعنی اینکه هر کدام از طرفین تعریف خاص خود را دارند. حال که ایران این توافقنامه را امضا کرده آیا ما حق غنی سازی راداریم یا نه؟ جواب خیر است. یعنی ما حق غنی سازی را مشروط کرده ایم به موافقت طرف مقابل . یعنی اگر تا دیروز میگفتیم غنی سازی حق مسلم ماست ولی امروز باید بگوییم که اگر طرف غربی موافق باشد غنی سازی حق مسلم ماست.

وی ادامه داد: در ادامه توافقنامه آمده که غنی سازی باید منطبق با نیازهای عملی باشد یعنی اگر طرف غربی تشخیص دهد که نیاز شما این نیست، ایران حق غنی سازی ندارد. ما حق غنی سازی را مشروط کردیم به نظر موافق طرف مقابلمان. وقتی فلان مسئول می آید ومی گوید ما حق غنی سازی را نگه می داریم واین خط قرمز ماست، این حق نیاز به توافق طرف مقابل دارد وگرنه ما اجازه حق غنی سازی نخواهیم داشت. البته دو نوع غنی سازی داریم: صنعتی و غیرصنعتی و غنی سازی صنعتی است که برای کشور قدرت می آورد . چند سال است که آمریکا می گوید که ایران یک نیروگاه دارد و سوخت آن هم روسیه می دهد پس دیگر چه نیازی به غنی سازی دارد؟ و این نکته رادر توافقنامه مکتوب کردند و ما هم آن را امضا کردیم..

این کارشناس حوزه مسایل آمریکا درباره دو مشکل اصلی که در توافقنامه وجود دارد اظهار داشت: یکی این است که حق غنی سازی مشروط شده و مشکل دوم این است که این همه توافق کردیم که تحریم ها برداشته شود ولی آیا واقعا تمامی تحریم ها برداشته می شود؟ جواب خیر است. تحریم های اصلی تحریمهای بانکی و نفتی هستند و آن چیزی که در توافق نامه آمده این است که این تحریم ها برداشته نمی شود چون هر کجا که صحبت از لغو تحریم می شود از تحریم های مربوط به هسته ای صحبت می شود و تحریم های بانکی و نفتی مربوط به تحریم های هسته ای نمی شود . به غیر از موضوع هسته ای موضوع حقوق بشر و حمایت از تروریسم هم مطرح است و اگر تحریم های مربوط به هسته‌ای حل شود باز طرف آمریکایی دو موضوع دیگر را پیش می کشد..

وی افزود:در سوم اکتبر ۲۰۱۳ خانم وندی شرمن به کمیسیون روابط خارجی سنای آمریکا می رود و یکی از سناتور ها از ایشان می پرسد که اگر مذاکره کنیم و برنامه هسته ای ایران را متوقف کنیم ولی قانون تحریم این را می گوید ایران نه تنها باید برنامه هسته ای را متوقف کند بلکه باید حمایت از تروریسم راهم کنار بگذارد و به طرف ایران گفتید که اگر برنامه هسته ای را هم کنار بگذارد هنوز بحث تروریسم و حقوق بشر باقی مانده است و تحریم ها را قانون است و دولت آمریکا نمی تواند بردارد و باید به تصویب کنگره برسد. خانم شرمن اینطور جواب می دهد که با ایرانیان خیلی شفاف بودیم و به آنها گفتیم که موضوع مذاکرات ما درباره برنامه هسته ای و لغو تحریم های مربوط به برنامه های هسته ای است و تحریم هایی مربوط به حقوق بشر و حمایت از تروریسم همچنان روی میز قرار دارد.

ایزدی درباره اظهارات مقامات آمریکای مبنی بر گرفتن حق غنی سازی ایران با توجه به متن توافق نامه گفت: طرف غربی بحث غنی سازی هسته ای را به توافق خودشان مشروط کرده اند و زمانی که می خواهند بهای آن را بپردازند می گویند که تحریم های اصلی همچنان وجود دارد. اینکه جان کری می گوید توافقنامه ژنو حق غنی سازی را به ایران نمی دهد و بدنه اصلی تحریم ها باقی مانده است درست می گوید و وزارت خارجه متن توافقنامه را اشتباه ترجمه کرده و اینطور ترجمه کرده که به طور همه جانبه تمام تحریم های هسته ای شورای امنیت و تحریم های چندجانبه و تحریم های ملی را برداشته است در صورتی که اصل متن می گوید که تحریم های مربوط به هسته ای فقط لغو می شود. بنابر این حق غنی سازی مشروط شده و معلوم نیست به ما بدهند یا نه و در صورت لغو تحریم ها فقط تحریم های مربوط به هسته ای لغو می شود و تحریم های نفتی و بانکی همچنان پابرجاست.

وی افزود:به نظر می رسد کاری که آمریکایی ها دارند انجام می دهند این است که قیمت گذاری می کنند و اینطور می گویند که مثلاً حق غنی سازی را به موافقت ما مشروط کرده اید وقیمت آن هشت میلیارد دلار است و اگر می خواهید مثلاً فلان تحریم هم برداشته شود دست از حمایت حزب الله لبنان بردارید و مثلاً قیمت ان سه میلیارد دلار است وهر چیزی قیمتی دارد و جالب است که این هم پول خودمان است که به ما می دهند. در بحث حقوق بشر هم مثلا فلان کاندیدا را رد صلاحیت نکنید و دو میلیارد دلار می دهیم و برای هر چیزی قیمتی می گذارند.

این استاد دانشگاه درباره مشکل صهیونیست ها با توافق ایران با گروه ۵+۱تصریح کرد: آقای کالنز کال که در دوره اول ریاست جمهوری اوباما در وزارت دفاع مسئول حوزه خاورمیانه بود اینطور می گوید که ما دو جدول زمانی داریم که یک جدول زمانی تحریم ها علیه ایران است و معلوم نیست کی جواب دهد و این تحریم ها ۳۴ سال است که وضع می شود، جدول زمانی دیگر پیشرفت برنامه هسته ای ایران است که ما را نگران کرده و بایدکاری کنیم که پیشرفت برنامه هسته ای ایران متوقف شود و با این توافقنامه نگرانی آنها از بین رفت.

وی ادامه داد:لابی اسراییل می گوید که امریکا باید همان افزایش تحریم ها را انجام دهد چرا که نگرانند که اگر آمریکا با ایران مذاکره ای کنند که حتی مذاکره به نفع آمریکا باشد ولی اینکه وارد مذاکره با ایران می شوید و کشورهایی هم که خیلی طر فدار تحریم ایران نیستند باعث شوند این تحریم ها کم اثر شوند.

فواد ایزدی با اشاره به صحبت های ظریف مبنی بر اینکه تحریم های ایران کاغذ پاره ای بیش نیست گفت: در توافقنامه جدید اینکه آمده تحریم های جدید وضع نمی شود خوب است اما بهایی که ما دادیم و هدفی که میخواهیم بگیریم با هم توازن ندارد و غنی سازی را مشروط کردیم اما تحریم ها سر جای خود قرار دارد و وارد بده بستانی در حوزه پول های خودمان شده ایم.اینکه آقای ظریف می گوید تحریم های آمریکا کاغذ پاره است را واقعاً نمی توانم توجیه کنم؟ شاید می داند که تحریم های آمریکا را نمی تواند لغو کند.

تحریم مشکل برای ما ایجاد کرده یکی تحریم های مربوط به مباحث انرژی که سال ۱۹۹۶ تصویب شد و در سال ۲۰۱۲ هم افزایش پیدا کرد. و تحریم های نفتی و بانکی مربوط به تحریم های کنگره آمریکا است نه شورای امنیت سازمان ملل متحد. بنده حتی بحث لغو تحریم ها را که فقط تحریم های مربوط به برنامه هسته ای قرار است لغو شود را به برخی افراد مربوط به وزارت خارجه گفتم و تاکید کردم که تحریم های اصلی بانکی و نفتی سر جای خود قرار دارد اما نمی دانستند. حتی برخی مقامات کاخ سفید گفته اند که نگران پولی که به ایران می دهیم نباشید چرا که به اندازه پولی که به آنها می دهیم چهار برابر ضرر می رسانیم مثلا در شش ماه سی میلیارد ضرر میکند و ما هشت میلیارد به آنها می دهیم.

دردی که در کشور وجود دارد در دو حوزه نفتی و بانکی وجود دارد و این توافقنامه این درد را درمان نمی کند. اگر شما حق هسته ای را به ما می دهید پس تحریم ها را باید به معنای واقعی لغو کنید که در عمل این اتفاق نمی افتند.

این کارشناس مسائل بین الملل درپایان برای ادامه روند کاردربحث توافقات هسته ای گفت: فکر می‌کنم مجلس و نخبگان اولاً بفهمند چه اتفاقی افتاده است ثانیاً طرف مقابل هم به ما نیاز دارد. طرف‌های ایرانی عجله کردند. مهم این است که ما چی دادیم و چی گرفتیم. حتی یک مسئولی می‌گفت که تحریم ها برداشته شد و قیمت خودرو باید کاهش پیدا کند در صورتی که در حوزه تحریم بحث موقت است و سقف دارد و باید مقدار معینی پول جابجا کرد.مسئولین عجله کردند و باید به طرف غربی می گفتند که شما تحریم ها را به خاطر برنامه هسته ای ما وضع کردید و ما الان برنامه هسته ای را در اختیار شما گذاشتیم و تحریم ها را لغو کنید و این منطقی بود. انتخاب های دیگری هم ایران دارد. غربی ها از سرعت پیشرفت برنامه هسته ای ترس دارند و ما می توانستیم سرعت این پیشرفت را بیشتر کنیم تا طرف مقابل با ما کنار بیاید.

وی افزود:ما با لیبی و کره شمالی از نظر استراتژیک و موقعیت منطقه ای فرق داریم و مقایسه لیبی و کره شمالی با ایران درست نیست و باید از طرف مقابل بیشتر امتیاز گرفته می شد و نباید عجله می کردند و نیازی نبود که ترکمنچایی هسته ای درست کنیم. در آخر باید به این برسیم که ما غنی سازی را در اختیار طرف مقابل قرار دهیم و آن هم فقط تحریم های مربوط به هسته ای را لغو کنند والباقی تحریم ها سر جای خود قرار دارد. هزینه جنگ با ایران بسیار بالاست و حتی دولت اوباما وارد جنگ با سوریه نشد چطور امروز آقای ظریف می گوید که به این توافق نامه از آتش افروزی در منطقه جلوگیری کرده است؟

منبع : جهان نیوز

:: مرتبط با: سیاسی ,
:: برچسب‌ها: توافقنامه ژنو , متن توافقنامه ژنو , دکتر ایزدی , طبق توافقنامه ژنو حق داشتن برنامه صلح آمیز هسته ای نداریم ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
https://gynaecologischekankervragen.nl/titan-gel-gold/ شنبه 5 مرداد 1398 05:35 ق.ظ
The excellent penis bulge tablet am alive those that in reality
achieve what they oath an individual. Any male organ improvement supplement with the purpose of are able to serve something,
actually very soon partially an shuffle, belong to this class.
However you can find relatives who expend penis rise supplements pick up
a small penile range add to, speak half the in .
or perhaps a entire edge your way, and then bypass right to be heard undesirable things about this, to no creation.
In truth they subsist propitious to really have fallen across these male organ rise capsule which succeed and transfer a thing, even though it’s
simply a separate move slowly or else and so.

In this posting, we self-control take a look at which often medicine
endows with the most effective upshot. Remained prying.

In this article, we will certainly examine which usually conduct presents the very best findings.

Am alive inquiring.
The production person is furthermore labeled corpus cavernosum.
This fills up easily with blood vessels to obtain an construction earlier
male climax.
What do eccentric heel drops do? شنبه 14 مرداد 1396 10:36 ب.ظ
You ought to take part in a contest for one of the most useful blogs on the internet.
I'm going to highly recommend this website!
Why do they call it the Achilles heel? دوشنبه 9 مرداد 1396 03:42 ب.ظ
I blog frequently and I seriously thank you for your information. This great article has
really peaked my interest. I will book mark your site and keep checking for new details
about once a week. I opted in for your Feed as well.
What causes the heels of your feet to burn? جمعه 6 مرداد 1396 08:22 ب.ظ
I think this is among the so much vital info for
me. And i'm satisfied studying your article. However should statement on some basic things, The website taste is perfect,
the articles is actually great : D. Good task, cheers
What do you do for Achilles tendonitis? جمعه 6 مرداد 1396 07:21 ق.ظ
Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.
Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get
there! Appreciate it
martacraft.jimdo.com شنبه 31 تیر 1396 04:53 ب.ظ
I do not even know how I ended up right here, however I believed this submit
used to be great. I don't know who you are but certainly you're going to a famous blogger should you aren't already.
Cheers!
caraullery.hatenablog.com پنجشنبه 29 تیر 1396 04:55 ق.ظ
Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was
just wondering if you get a lot of spam remarks?

If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise?
I get so much lately it's driving me crazy
so any help is very much appreciated.
wakefulcity1947.snack.ws چهارشنبه 28 تیر 1396 09:27 ب.ظ
Aw, this was an extremely nice post. Spending some time and actual effort to generate a very good article… but what can I say… I hesitate a
lot and never manage to get anything done.
domineeringjuve.exteen.com چهارشنبه 28 تیر 1396 09:23 ق.ظ
This paragraph is truly a good one it helps new web visitors, who are wishing for
blogging.
http://travis3pennington68.yolasite.com/ سه شنبه 27 تیر 1396 01:26 ق.ظ
If some one desires to be updated with most up-to-date technologies then he must be pay a quick visit this
site and be up to date all the time.
http://byrduvowovjyyo.jimdo.com دوشنبه 26 تیر 1396 03:27 ب.ظ
Hello there, just became aware of your blog through Google, and
found that it is really informative. I'm going to watch out for brussels.
I will be grateful if you continue this in future.

Many people will be benefited from your writing.
Cheers!
rainymedal5244.sosblogs.com یکشنبه 25 تیر 1396 10:20 ق.ظ
Hey! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to give it a look.
I'm definitely loving the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers!
Fantastic blog and outstanding design.
refugiaboulton.blog.fc2.com یکشنبه 25 تیر 1396 09:27 ق.ظ
Have you ever considered about adding a little
bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and everything.
Nevertheless imagine if you added some great images or
video clips to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with pics and videos, this website
could certainly be one of the best in its field. Fantastic
blog!
push up bra everyday دوشنبه 22 خرداد 1396 09:27 ق.ظ
Hello There. I discovered your blog using msn. This is a
really smartly written article. I'll make
sure to bookmark it and return to read extra of your useful information. Thank you for the
post. I'll certainly comeback.
http://plaza.rakuten.co.jp/antoniastrattman/diary/201507020000 یکشنبه 21 خرداد 1396 11:29 ق.ظ
Hi would you mind letting me know which hosting company
you're using? I've loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.
Can you recommend a good web hosting provider at a reasonable price?
Thank you, I appreciate it!
http://laverarodebaugh.wordpress.com سه شنبه 2 خرداد 1396 11:22 ب.ظ
Hello there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I
really enjoy reading through your articles.
Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same
topics? Thank you!
Keeley جمعه 29 اردیبهشت 1396 11:05 ق.ظ
These are genuinely great ideas in on the topic of blogging.
You have touched some nice factors here. Any way keep up wrinting.
talithaschuneman.blogas.lt جمعه 22 اردیبهشت 1396 02:20 ب.ظ
Excellent blog here! Also your web site lots up
very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate hyperlink to
your host? I desire my website loaded up as fast
as yours lol
BHW پنجشنبه 31 فروردین 1396 11:04 ق.ظ
Greetings from Carolina! I'm bored at work so I decided to
browse your blog on my iphone during lunch break. I really
like the knowledge you present here and can't wait
to take a look when I get home. I'm shocked at how
fast your blog loaded on my cell phone .. I'm not even using WIFI, just 3G ..
Anyhow, excellent site!
BHW دوشنبه 28 فروردین 1396 01:33 ب.ظ
It's the best time to make a few plans for the long run and it is
time to be happy. I have read this submit and if I could I want to suggest
you some fascinating issues or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article.
I desire to read more issues approximately it!
BHW جمعه 25 فروردین 1396 06:58 ب.ظ
Hello to every one, the contents existing at
this website are actually awesome for people knowledge, well, keep up the
good work fellows.
manicure سه شنبه 22 فروردین 1396 09:53 ق.ظ
Hey there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
Is it tough to set up your own blog? I'm not very techincal
but I can figure things out pretty fast. I'm thinking about making my
own but I'm not sure where to start. Do you have any ideas or suggestions?
With thanks
manicure جمعه 11 فروردین 1396 09:22 ق.ظ
Thanks for finally writing about >مقر دیده بانی - وزارت خارجه متن توافقنامه را اشتباه
ترجمه کرده است (عمداً یا سهواً!)/ تیم مذاکره کننده عجله کرد <Liked it!
مریم پنجشنبه 10 بهمن 1392 02:51 ب.ظ
سلام عزیزم خوشحالم هر روز وبلاگتو به روز می کنی دلم می خواد هر روز بهت سربزنم بیا آدرس وبلاگتو تو سایت من ثبت کن تا آدرستو داشته باشم بهت سربزنم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.
درباره ما
\"دیده بان \"میكوشد تا در عرصه جنگ نرم،سربازی باشد برای دفاع از فرهنگ تشیع و آرمانهای انقلاب و ولایت فقیه وسكویی باشد برای رسیدن به \"بصیرت\"كه مقام معظم رهبری بارها به داشتن آن تاكید كرده . آری رسالت دیده بان سنگین است!خداوند بنده را یاری کند که از عهده این مهم برآیم.
به یاد دیده بانی که گلوله قناسه به میان ابروانش راه یافت ودر راه انجام تکلیف فی سبیل الله شهید شد.
مدیر وب سایت : دیده بان
نویسندگان
آرشیو مطالب
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو