"چشمها را باید شست،جور دیگر نگریست"تابصیر بود.

موضوعات
لینک دوستان
آخرین مطالب
برچسب ها
دیگر موارد
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :


آیت الله مصباح: هواهای نفسانی و قرائتهای جدید از دین ریشه فتنه‌هاست//دیده بان//
نویسنده : دیده بان
چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390
رییس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره)، با تاکید بر اینکه برای فهم دین باید به دین شناسان اصیل مراجعه کرد نه جن گیران و مرتاضان، داشتن مقامات عالیه علمی را دلیل بر برتری و صحت آنان ندانست و تأکید کرد: کسانی در انقلاب که مقامات عالیه علمی هم داشتند به انقلاب و اسلام ضربه زدند.


آیت الله محمدتقی مصباح یزدی رئیس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) شامگاه پنج شنبه در نخستین گردهمایی فراگیر قرارگاه عمار که در سالن همایش های این نهاد علمی و آموزشی برگزار شد، با اشاره به فتنه
های مختلف از ابتدای انقلاب اسلامی، ابراز داشت: در فتنه های اخیر کسانی مؤثر بودند که سوابق مبارزاتی، انقلابی، زندان و شکنجه داشته و بعد از انقلاب نیز در مسؤولیت هایی حضور داشتند، زحماتی کشیدند و تقریبا برای بسیاری از اینها ما به به و چه چه می کردیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تبیین تفاوت و گردش 180 درجه ای این افراد، فرازهایی از بیانات امام علی(ع) در کتاب شریف نهج البلاغه را متذکر شد و ابراز داشت: مولای متقیان با شیواترین بیان و دقیق ترین واژه ها سرّ این مطلب را بیان می کند. این استاد سطح عالی حوزه علمیه قم ادامه داد: حضرت علی(ع) آغاز پیدایش فتنه های دینی را تمایلات و هواهای نفسانی و قرائت های جدید از دین با پوششی از حق می دانند و این بهترین درس برای ما است که هم حوادث روز را بتوانیم به درستی تحلیل کنیم و خود را برای آینده آماده نماییم تا کمتر دچار فتنه شویم.

آیت الله مصباح یزدی فتنه را آمیزه ای از حق و باطل دانست و بیان داشت: فتنه گران یک مقدار از حق و یک مقدار از باطل را می گیرند و با هم ممزوج می کنند، چراکه اگر تنها حق باشد، آنها به هدف شان نمی رسند و اگر هم باطل صرف باشد کسی از آنها تبعیت نمی کند.

این فیلسوف و فقیه برجسته ابراز کرد: نمی توانیم تصور کنیم هرآنچه فتنه گران و فتنه جویان می گویند باطل است، چراکه اگر این گونه بود کسی دنبالشان نمی رفت و از سویی دیگر نباید تصور کرد که هیچ عنصر باطلی در طالبان حق یافت نمی شود؛ چرا که فقط معصومان و کسانی که صد در صد در مکتب معصومین تربیت شده اند شبیه آنها خواهند بود و البته اینها بسیار کم هستند.

وی تصریح کرد: ما باید باهر کس که می خواهیم همکاری کنیم توجه داشته باشیم که صبغه غالب او حق باشد، نه اینکه انتظار داشته باشیم هیچ اشتباهی نکند، باید مجموعه عوامل شخصیتی او را بررسی کنیم و ببینیم عناصر غالب در او حق بوده یا باطل؟ اهدافی که دارد چه اندازه با اهداف ما همخوانی دارد. استاد اخلاق حوزه علمیه قم ابراز داشت: اگر دیدیم غالب اهداف، شیطانی و باطل است باید او را کنار گذاشت، اما اگر کسی 98 درصد عناصر در او عناصر سالم باشد و البته چند عنصر باطل نیز داشته باشد و بخواهیم او را به خاطر این مساله کنار بگذاریم، چه کسی می ماند و با چه کسی می خواهیم زندگی کنیم.

وی افزود: در مرحله بعد باید حمایت از این شخصیت و فرد را مطلق نکنیم چراکه ممکن است همان عناصر محدود باطل ظهور کند و باید بگوییم تا مادامی که در صراط مستقیم و پیرو اسلام ناب محمدی است، کار او درست است.
رییس مؤسسه امام خمینی(ره) تصریح کرد: یک وقت برای یک منصب امر دائر می شود که چند نفر کاندیدا هستند و هیچ کدام شان هم معصوم نیستند و نقاط ضعفی دارند، در اینجا باید حساب کنیم اصلح نسبی کدام است و کدامیک به محک و میزان حق نزدیک تر هستند.

آیت الله مصباح یزدی در ادامه ابراز داشت: معنای آن این نیست که چک سفید بدهیم، بلکه معنایش این است که آن فرد اصلح نسبی از دیگران بهتر است، نه اینکه هیچ اشکال و اشتباهی در او وجود ندارد.

رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در ادامه اعتصام به حبل الله را عامل نجات انسان از فتنه ها دانست و خاطر نشان کرد: عاملی که طرفدراران حق را جمع می کند حبل الله است.

وی گفت: البته کسانی هم که می خواهند فتنه کنند، برای جمع شدن و پیوند خوردن باید عامل و محوری داشته باشند که اینها پیوندشان دین نیست و وحدت شان بر مبنای غیر حق شکل می گیرد.

آیت الله مصباح یزدی افزود: حرف و سخن امام راحل از روز اول اسلام و تا آخرین لحظه نیز اسلام بود و ایشان تاکید می کردند همه بیایند تا اسلام پیروز شود، اما عده ای شعار دیگری را مطرح کردند و با شعارهایی از جمله ملی گرایی، قوم گرایی و امثال آن می خواهند که همه چیز فدای ایران شود. عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به پیچیدگی ابعاد فتنه ها، گفت: متاسفانه بسیاری از مردم پاک، روی همان پاکی و صفای باطن، فریب فتنه ها را می خورند، من اشخاصی را که بیش از پنجاه سال است آنها را می شناسم و فکر نمی کردم فریب فتنه ها را بخورند، اما به هر حال فریب خوردند که این مساله به دلیل غفلت از نکات ظریف و لایه های مختلف است که به دام می افتند.

آیت الله مصباح یزدی با تبیین راهکارهای مقابله با این گونه فتنه ها، ابراز داشت: خودسازی، کنترل هوی و هوس و کسب شناخت صحیح و عمیق از دین از جمله عواملی است که به انسان کمک می کند در دام فتنه ها گرفتار نشود.
وی گفت: برای شناخت دین و حقایق آن باید سراغ کسی رفت که فهم عمیق تری از دین داشته باشد و باید به اهل آن مراجعه کرد. آیت الله مصباح یزدی با تاکید بر اینکه برای شناخت دین باید به دین شناسان مراجعه کرد نه جن گیران و مرتاضان، ادامه داد: کدام عاقل این را می پذیرد که انسان برای شناخت دین، اهل آن را رها کند و برود سراغ جن گیر، مرتاض و امثال آن.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: برای اینکه به این دام نیفتیم باید دین را از دین شناسان صالح و مورد اعتماد بشناسیم، بدانیم هر کس که علم بسیار دارد حتما مطابق علمش عمل نمی کند. آیت الله مصباح یزدی ابراز داشت: حتی در انقلاب اسلامی کسانی که دارای مقامات عالیه علمی بزرگ بودند، به علم شان عمل نکردند و به اسلام و نظام خیانت کردند، این مساله در قرآن کریم و آموزه های دینی نیز آمده است.

وی گفت: باید شناخت مان را نسبت به اسلام و دین تقویت کنیم و در جایی که نمی فهمیم به اسلام شناسان اصیل مراجعه و به دنبال کسانی برویم که از نظر تقوا در اوج و قله هستند. آیت الله مصباح یزدی گفت: اما در مسائل اجتماعی باید شرایط اجتماعی را هم درک کرد و بنابراین برای رهبری که می خواهیم از او پیروی و اطاعت کنیم باید سه شرط آشنایی کامل با دین بیشتر از دیگران، تقوای کامل و معرفت صحیح نسبت به مسائل سیاسی و اجتماعی را مدنظر داشته باشیم. وی در ادامه با تجلیل از هدایت های مقام معظم رهبری و شخصیت ایشان، تاکید کرد: در زندگی ایشان یک نقطه سیاه هم وجود ندارد، شناخت شان از دین را بالاترین دین شناسان تایید می کنند، از لحاظ تقوا نیز در حد اعلی هستند به گونه ای که یک لغزش هم از ایشان ندیده ایم.

آیت الله مصباح یزدی ابراز داشت: مقام معظم رهبری در درک مسائل اجتماعی نیز گوی سبقت را از همه ربودهاند، آنجا که همه بریده اند، ایشان کارساز بوده اند، چنین فردی چقدر می ارزد؟

وی در پایان برای سلامتی و دوام توفیقات مقام معظم رهبری دعا کرد و افزود: خداوند تبارک و تعالی ایشان را حفظ کند، بر دوام توفیقاتشان بیفزاید، دشمنان ایشان را ذلیل کند و به ما توفیق شکرگزاری از این نعمت بزرگ را عطا کند.

هفته نامه 9دی


:: برچسب‌ها: سیاسی ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
What makes you grow taller during puberty? دوشنبه 16 مرداد 1396 10:11 ب.ظ
Hello, its nice post on the topic of media print, we all understand media
is a wonderful source of data.
http://emileeberg.hatenablog.com/ یکشنبه 21 خرداد 1396 11:20 ق.ظ
whoah this blog is magnificent i really like studying your posts.
Stay up the great work! You already know, many persons are searching around for this information, you could
help them greatly.
williamhalstead.wordpress.com سه شنبه 2 خرداد 1396 04:56 ب.ظ
Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave
it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the
shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic
but I had to tell someone!
http://deandrarusak.hatenablog.com/entries/2015/08/16 یکشنبه 31 اردیبهشت 1396 12:57 ق.ظ
Please let me know if you're looking for a article author for your site.
You have some really great articles and I believe I would
be a good asset. If you ever want to take some of the load off,
I'd absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine.
Please blast me an e-mail if interested. Many thanks!
http://Politicalcaptur11.Jimdo.com جمعه 29 اردیبهشت 1396 09:42 ق.ظ
I drop a leave a response whenever I especially enjoy
a article on a website or if I have something to contribute to the discussion. It is caused by the fire displayed in the article
I browsed. And on this article مقر دیده بانی - آیت الله مصباح: هواهای نفسانی و قرائتهای جدید از دین
ریشه فتنه‌هاست//دیده بان//. I was actually moved enough
to drop a thought ;) I actually do have some questions for you if
it's okay. Is it simply me or does it look like like some of these responses come
across like they are left by brain dead visitors? :-P And, if you
are posting at additional online sites, I'd like to keep up with you.

Could you list all of your communal pages like your twitter feed,
Facebook page or linkedin profile?
manicure شنبه 2 اردیبهشت 1396 02:24 ب.ظ
Pretty component of content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get actually loved account your blog posts.
Any way I will be subscribing in your augment or even I achievement you access consistently rapidly.
BHW سه شنبه 29 فروردین 1396 01:45 ب.ظ
Hello to every body, it's my first visit of this blog; this blog includes remarkable and really good data for visitors.
BHW جمعه 25 فروردین 1396 03:54 ق.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting
videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?
BHW پنجشنبه 24 فروردین 1396 01:34 ب.ظ
Thanks , I have recently been searching for information approximately this topic for ages and yours
is the best I have found out so far. But, what concerning the conclusion?
Are you certain in regards to the source?
ناشناس چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390 01:11 ب.ظ
درود بر عمار ولایت که همیشه در خط مقدم مبارزه با انحرافات بوده.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.
درباره ما
\"دیده بان \"میكوشد تا در عرصه جنگ نرم،سربازی باشد برای دفاع از فرهنگ تشیع و آرمانهای انقلاب و ولایت فقیه وسكویی باشد برای رسیدن به \"بصیرت\"كه مقام معظم رهبری بارها به داشتن آن تاكید كرده . آری رسالت دیده بان سنگین است!خداوند بنده را یاری کند که از عهده این مهم برآیم.
به یاد دیده بانی که گلوله قناسه به میان ابروانش راه یافت ودر راه انجام تکلیف فی سبیل الله شهید شد.
مدیر وب سایت : دیده بان
نویسندگان
آرشیو مطالب
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو